A Doktoranduszok Országos Szövetsége Agrártudományi, Közgazdaságtudományi és Műszaki Tudományok Osztályai szervezésében valósult meg a Doktoranduszok Fenntarthatósági Szimpóziuma. A fenntarthatóság és tudomány kapcsolatának aktuális kérdéseit vizsgáló eseménynek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) adott otthont. A rendezvény célja a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos legújabb kutatási eredmények bemutatása és a tudományterületek közötti párbeszéd elősegítése volt.
A szimpóziumot Prof. Dr. Charaf Hassan, a BME rektora nyitotta meg, hangsúlyozva a fenntarthatóság fontosságát az egyetem kutatási és oktatási tevékenységeiben. Beszédében kiemelte, hogy a BME elkötelezett a fenntartható technológiák fejlesztése és a környezettudatos szemléletmód terjesztése mellett. A megnyitón Prof. Dr. Charaf Hassan rektor kiemelte a dátum fontosságát, március 1-jétől ugyanis új fennntartója van a Műegyetemnek, az államháztartás rendszeréből való kikerüléssel pedig új korszak kezdődik az intézmény életében. Ott volt az eseményen a BME Fenntartó Zrt. vezérigazgatója, Vetési Iván, az egyetem konzisztóriumának tagja is.
Ezt követően Dr. Buzási Attila, a BME tanszékvezetője beszélt a fenntarthatóság interdiszciplináris megközelítésének jelentőségéről, és arról, hogy a különböző tudományterületek együttműködése miként járulhat hozzá a globális kihívások megoldásához.
Molnár Dániel, a Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) elnöke a szervezet érdekképviseleti, közösségi és tudományszervezési törekvései mellett kiemelte, hogy a kritikus gondolkodás, a tudományos kíváncsiság és az együttműködés olyan erények, amelyek segítségével hidakat építhetünk a jelen kihívásai és a jövő megoldásai között.
Bozsoki Fruzsina, a BME Egyetemi Doktorandusz Képviselet (EDK) alelnöke a doktoranduszok közösségének fontosságáról és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségükről beszélt, kiemelve az ilyen rendezvények szerepét a tudományos diskurzusban.
Végül Hajdú Péter, a DOSZ Agrártudományi Osztályának elnöke megköszönte a jelenlévőknek, hogy részvételükkel támogatják azt az új tudományos közeget, akiknek a kutatásaik középpontjában a fenntarthatóság és az innováció áll, valamint szóesett a Szimpózium múltjáról, melyet 3 éve indított a DOSZ Agrártudományi Osztály keretein belül.
A megnyitót követően egy kerekasztal-beszélgetés zajlott „Fenntarthatóság a tudományon belül” témában.
A panel résztvevői:
A beszélgetés során szó esett a fenntarthatóság multidiszciplináris megközelítéséről, a környezeti és gazdasági fenntarthatóság közötti egyensúlyról, valamint a tudomány és az ipar együttműködésének lehetőségeiről.
A délután folyamán a résztvevők tudományos szekciókban mutatták be kutatásaikat, amelyek az agrártudománytól a közgazdaságtudományon át a műszaki tudományokig terjedtek.
Agrártudományi szekció:
Közgazdaságtudományi szekció:
Műszaki tudományok szekció:
Poszterséta szekció:
A tudományos előadások mellett két időpontban poszterséta is zajlott, ahol a kutatók bemutatták vizsgálati eredményeiket.
Eredményhirdetés és Díjazottak
A szimpózium végén került sor az eredményhirdetésre, ahol a legkiemelkedőbb előadások és kutatások díjazásban részesültek:
Agrárbiotechnológia és élelmiszertudomány alszekció
Fenntartható környezetvédelem és agrárökológia alszekció
Termőföldtől az asztalig – út a környezetkímélő növénytermesztés felé alszekció
Fenntartható gazdasági modellek és vállalatirányítás alszekció
Fogyasztói magatartás és fenntartható döntéshozatal alszekció
Gazdasági megatrendek és kihívások a XXI. században alszekció
Innováció, fenntarthatóság és biztonság a jövő technológiáiban alszekció
Poszterséta szekció
Nagyerdei Kultúrpark különdíj: Szűcs Petra (Nemzeti Közszolgálati Egyetem)
A szimpózium egy ünnepélyes gálavacsorával zárult. A résztvevők lehetőséget kaptak arra, hogy kötetlenebb formában is eszmét cseréljenek, kapcsolatokat építsenek és megvitassák a jövőbeli együttműködéseket.
A rendezvény sikeresen hozzájárult a fenntarthatósággal kapcsolatos tudományos diskurzus előmozdításához, és remélhetőleg további kutatási és együttműködési lehetőségek alapjául szolgál.